EV DEKORASYONUNDA AYDINLATMA ÖNEMİ

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Ev dekore ederken kullanılması gereken pek çok mobilya ve eşya vardır. Aydınlatma da bunlardan bir tanesidir. Ancak genellikle dekorasyon sürecinde aydınlatmanın kullanımı çok fazla önemsenmemekte ve göz ardı edilmektedir. Ancak aydınlatma mevzusu dekore edilen mekanın estetik görünümünden, o mekanda yaşayacak olan kişilerin sağlığına kadar oldukça geniş etki alanına sahiptir. Yanlış seçilen aydınlatma mekanın kullanılabilirliğine olumsuz etkide bulunacaktır.

Bir ortamdaki aydınlatma seçiminin sağlık açısından ne denli önemli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Yanlış seçilmiş bir aydınlatma göz salığını olumsuz etkilemekte, baş ağrısı yapmakta, migreni tetikleyici etkiler vermektedir.

Dekore dilen ortamda tamamlanmış hissi yakalayabilmek için aydınlatma seçimi doğru yapılmalıdır. Örneğin çok geniş salonda tek bir aydınlatma kullanımı, salon için yetersiz kalacak ve salonu aydınlatmayacaktır. Benzer şekilde dar bir alanda kullanılan büyük ve güçlü aydınlatmalar mekanı gereğinden fazla aydınlatacak ve tahammülü azaltacaktır.

AYDINLATMA KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dekorasyonda aydınlatma mevzusu genellikle önemsenmeyen ancak dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aydınlatma seçilecek ortamın iyi tanınması gerekmektedir. Çok büyük mekanlarda kullanılacak aydınlatmanın küçük olması, mekanın yeterince aydınlatılması engelleyecek bu da mekanın loş ve hatta karanlık olmasına yol açacaktır. Büyük yaşam alanlarında büyük ve aydınlatma özelliğinin iyi olduğu bir aydınlatma kullanılmalı ve gerekirse birden fazla aydınlatma kullanmaktan çekinilmemelidir. Aydınlatmanın konumlandırılması doğru yapılmalıdır.  Kullanılacak aydınlatma mekanı yukarıdan aydınlatmalı, ışık direkt göze çarpmamalıdır. Böylece ortaya çıkabilecek olası bir rahatsızlık durumu engellenmiş olur.

Farklı yaşam alanları için farklı aydınlatma seçilmesi de bir diğer dikkat edilmesi geren konudur. Örneğin fazlaca taşları olan ağır bir aydınlatmanın mutfak için kullanımı yanlış olacaktır. Bu tarz aydınlatmalar genelde oturma odası gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yine farklı alanlarda ışık rengini doğru kullanmak en az aydınlatmanın modeli kadar önemlidir. Hol, yatak odası gibi alanlarda kırmızı, sarı gibi renkler kullanılabilecekken, mutfak, salon gibi alanlarda sarı, beyaz ışık ya da led aydınlatmalar kullanılabilir.

Aydınlatmaların kullanılacağı alanlarda ki tavan yüksekliği önemli bir ayrıntıdır. Çok yüksek tavana sahip mekanlarda aydınlatmalar aşağı doğru sarkan gösterişli avizeler şeklinde kullanılabilir. Alçak tavanlarda ise daha kısa ve küçük aydınlatmaların kullanılması daha doğru olacaktır.

Kullanılan aydınlatmanın rengi ve büyüklüğü kadar tarzı da önemlidir. Eğer çok şık bir yaşam alanı için seçim yapılacaksa aydınlatma sarkıt taşlı , gösterişli avizeler seçilebilir. Bu tür bir seçim dekorasyonun tamamlayıcılığını sağlayacaktır.

Tavan aydınlatmalarının yanı sıra, aydınlatmada sıklıkla kullanılan pek çok çeşit aydınlatma daha vardır. Abajurlar, masa lambaları, gömme aydınlatmalar, okuma lambaları gibi aydınlatmalar ise mekanın aydınlatmasını destekleyen tavan aydınlatmalarına göre daha küçük çaplı aydınlatmalardır. Bu tarz aydınlatmalar yapılmış olan aydınlatmanın yetersiz ya da çok fazla geldiği durumlarda kullanılan destek niteliğinde ki aydınlatmalardır.

Bonus Bilgi

Son araştırmalar şunu gösteriyor , Işığın odanın ortasından avize şeklinde bir alandan yayılması insanlar için sinir bozucu ve ruhsal olarak kötü bir etki bıraktığını , ışığın odada farklı konumlardan daha fazla sayıda gelmesi ise insanlara ferah ve ruhsal olarak daha dingin bir yaşam sunduğunu savunmaktadır. Buna en kolay örnek Abajurun verdiği etki diyebiliriz.