Halıdaki Nar Lekesi Nasıl Temizlenir?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Nar besleyici özelliği ve lezzeti nedeniyle fazla tüketilen bir meyvedir. Narı sadece taneli olarak değil nar suyu ve nar ekşisi olarak da günlük hayatımızda tüketiyoruz. Nar ayıklanması zor olan bir meyve olması nedeniyle soyulması sonrasında etrafta lekeler bırakabiliyor.

Nar Lekesini Temizlemek İçin Neler Yapılır?

Nar lekesinin bulunduğu yüzeye göre lekenin çıkarılma şekli değişmektedir. Halı üzerinde bulunan nar lekelerini temizlemek için izlenebilecek adımlara bir göz atalım.

1-Leke çıkarıcı kullanılabilir: Nar lekesi özellikle açık renkli halılarda çok zor çıkabilen bir lekedir. Piyasada bulunabilen leke çıkarıcıları halıda kullanabilirsiniz. Ancak halının yapısına göre kullanılacak olan leke çıkarıcı miktarı değişebilir. Bu yüzden leke üzerine dökülecek olan miktara dikkat edilmelidir.

2-Temiz bez kullanılabilir: Halı üzerindeki nar suyu veya narın dökülmesi nedeniyle halıda oluşan nar lekesinin halıya dağılmasını ve halın emmesini engellemek için havlu veya pamuklu bez kullanılması gerekmektedir. Lekenin üzerine havlu veya bezle tampon yapılması lekenin çıkarılmasını kolaylaştırıyor. Kullanılan bez veya havlunun renkli olmaması halıya boya çıkmasını engelleyecektir.

3-Limon kullanılabilir: Halı üzerine dökülen nar lekesini çıkartmak için limon kullanılabilir. Bir limon kesilerek lekenin üzerinde bekletilmeli veya lekenin üzerine biraz limon sıkılmalıdır. Birkaç dakika bekledikten sonra limon uygulanan alan beyaz ve temiz bir bezle silinmelidir.

4-Limon kolonyası kullanılabilir: Nar lekesini çıkarmanın en etkili yöntemlerinden biri de limon kolonyası kullanmaktır. Leke oluşan bölgeye limon kolonyası döküp temiz bir bez kullanarak lekeyi ufak hareketlerle ovulması gerekmektedir. Kullanılan bez kirlendiği anda yenisi ile değiştirilerek lekenin dağılması önlenmelidir. Limon kolonyasının lekenin üzerine direk uygulanamadığı durumlarda limon kolonyalı bezler ile halının lekeli kısmını temizleyebilirsiniz.

5-Sirke kullanılabilir: Halıdaki nar lekesi kuruduktan sonra fark edilmişse lekenin üzerine bir miktar sirke dökerek birkaç dakika bekletilmeli, ardından temiz bir bez yardımıyla lekeli bölge silinmelidir.