Karantina Döneminde Zihin Rahatlatma Teknikleri

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Karantina Döneminde Zihin Rahatlatma Teknikleri 
İnsanlar çağlar boyunca bazı dönemlerde ortaya çıkmış salgınlarla uğraşmak zorunda kaldı. Peki bu salgın dönemlerinde zihnimiz, psikolojimiz nasıl etkileniyor? Dünya da yapılan bazı araştırmalar sonucu yaşayan halkın ve sağlık çalışanlarının kaygıları yükselmektedir. Mesela 2003 yılında yaşanan Sars salgını sırasında bazı ülkelerde yüksek seviyede stres, çaresizlik ve yaşanan salgın sonrası farklı şekilde oluşan psikolojiler görülmüştür. Peki bu dönemlerde neler yapmamız gerekir?

İlk önce korku, kaygı ve çaresizlik gibi duygulara kapılmamız doğal, hatta bu duygular bizim için koruyucu niteliğindedir. Korkunun ne olduğunu bilmeseydik hem kendimize hem etrafımızdakilere tehlikeye atacak davranışlar sergileyebilirdik. Bu konuda önemli olan ve dikkate alınması gereken dengedir. Salgın konusunda duyduğumuz, hissettiğimiz kaygılar, korkular büyük boyutlara ulaştıysa, sürekli olarak bu olayı düşünüp kafamızda, zihnimizde senaryolar yazıyorsak bu duygularımızı dengelememiz gerekir.

Salgın olayı hakkında sürekli yapılan haberler, uyarılar bizi kaos ortamının içine çekerek zihnimizi daha kötü hale getirir. Bu dönemde özellikle kontrolü kaybettiğimiz ve belirsizlik hisleri yakamızı bırakmaz, bu yüzden tamda bu zamanda olabildiğince sakin, konu hakkında bilgili ve panik yapmadan dengeli bir şekilde kaygımızı, korkumuzu yenmeliyiz. Yine bu dönemde zihin rahatlama tekniklerinin de çıkış noktası olan Zen öğretilerinden ilham alarak geçirmeniz en mantıklı seçim olacaktır. Peki bu öğretiler nelerdir?

Hareket Edin
Fazla çalışan zihni kontrol altına almak, ana geri döndürmenin bir tekniğidir hareket etmek. Yaşadığınız ana geri dönmekte zorlanıyorsanız evin içinde hareket edebilirsiniz, mesela spor yapabilirsiniz, dans edebilirsiniz ya da evin bir ucundan diğer ucuna gidebilirsiniz bunlar hem hareket etmenize yardımcı olacaktır hem de ana dönmenize destek verecektir. Burada önemli olan hareket ettiğinizde dikkatinizi vücudunuzdan zihninize yollamaktır. Yapacağınız çok ufak hareketler bile sizi olduğunuz konumdan daha iyi hissettirecektir.

5,4,3,2,1 Tekniğini Kullanın
5,4,3,2,1 tekniğini sayesinde kendinizi içinde bulunduğunuz kaygısız ve rahat ana getirtebilirsiniz. 5,4,3,2,1 tekniği sırasıyla şu şekilde uygulanmalıdır; 
5;Çevrenizde görmüş olduğunuz 5 şeyin farkına varın, bu bir yastık veya bir kelebek olabilir. 
4;Çevrenizde dokunabildiğiniz 4 şeyin farkına varın. Örneğin; kanepe, televizyon ya da çiçek olabilir. 
3;Çevrenizde duyabileceğiniz şeyin farkına varın. Örneğin; üst komşunuz veya odanızdaki çalar saat gibi. 
2;Çevrenizde koklayabileceğiniz 2 şeyin farkına varın. Örneğin; odanızdaki kullandığınız parfümün kokusu veya masanızda duran çiçeğiniz olabilir. 
1;Çevrenizde tadını alabileceğiniz 1 şeyin farkına varın bu da masanızdaki bir çikolata veya kek olabilir,  dikkatiniz sadece o yönde toplayarak tadına bakın. 

Zihnimiz yapısından dolayı ya geleceğe yada geçmişe odaklıdır. Salgınla ilgili kaygıya kapıldığınızda, kendinizi kaybetmeye başladığınızı hissettiğinizde bu durumdan 5,4,3,2,1 tekniğiyle kurtulabilirsiniz ve zihninizi rahatlatmış olursunuz.

Bir İşi Yaparken Sadece Yaptığınız İşe Odaklanın
Mesela bulaşık yıkamakla başlayalım. Yaptığınız işte sadece ona odaklanın bu konuda bulaşık yıkamakta bir semboldür. Gününüzü bir uçaktaki veya bir aradaki gibi otomatik pilota bağlanmış gibi geçirmeyin. Mesela bulaşıklarını elinizde yıkayarak dikkatinizide oraya toplayarak böyle basit bir işi bile kendiniz için bir meditasyona haline çevirebilirsiniz. Bu ve bunun gibi işleri yaparken aklınıza salgın hakkında korku, kaygı veya endişe duyguları geldiğinde onları selamlayarak yaptığınız işe devam edin. Her zaman söylendiği gibi bizi rahatsız eden konuları reddetmek yerine onları kabullenerek başa çıkabiliriz.