Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Ketojenik Diyet Nedir ?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ketojenik diyet nedir, ketojenik diyet nasıl, ketojenik beslenme nedir gibi soruların cevabını vereceğiz. Ketojinik diyetin genel amacı vücudun kendine has olan enerji sistemini değiştirmeye çalışmaktır. Ketojenik diyetle beraber vücudu ketosise sokup, vücuttaki yağ moleküllerini enerjiye çeviririz. Böylelikle yağ yakımı adına oldukça iyi bir diyet anlamı taşır. Beraberinde birkaç tane yan etkisi de olabilmektedir tabi söyleyelim bunu da..

Ketojenik diyet nedir sorusunun cevabını yukarıda anlattık. Şimdi cümle içerisinde bir iki kere kullanmış olduğumuz ketosis hakkında, yani ketosis nedir sorusunun cevabında bilgiler paylaşalım.

Ketosis Nedir ?

 Vücudumuzun ana enerji kaynağı bilindiği üzere glikozdur. Karbonhidrat içeren şeyler glikoz alımı sağlarız. Mesela patatesin içinde bulunan nişasta glikozdan oluşmaktadır. Glikoz içerdiği moleküller sayesinde glikojen olan vücut kaslarımızda ve karaciğerimizde depolanır. Bu depodaki glikojen daha sonra yıkılıp glikozlara dönüşür. Dönüşüm geçirip glikoz olduktan sonra da vücut bunu enerji olarak kullanır. Vücudumuz için tükettiğimiz karbonhidratı azaltırsak, belli bir süre sonra depomuz tükenir ve vücut yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyar.

Yeni ihtiyaç arayışında olan vücudumuz ketosis evresine girer ve vucuda ihtiyaç olan enerjiyi kentonları kullanarak sağlar. Ketonlar karaciğer tarafından yağ molekülleri ile üretilir. Ketonlar vücudumuza ve beynimize enerji sağlamaktadırlar. Beynimiz yağ moleküllerini direk kullanamazken, keton veya glikozu direk kullanabilir.

Kısaca anlatımıyla ketosis nedir sorusunun cevabı da yukarıdaki gibi. Ketojenik diyette anlattığımız şekilde işler.

Peki gelelim bir diğer hususa ketojenik diyetin faydaları nelerdir. Hemen alt başlık olarak bunu alalım.

Ketojenik Diyetin Faydaları

Bu başlığın altında maddeler halinde ketojenik diyetin faydaları’nı işleyelim.

-Epilepsi

Bu diyet türü tıbbı amaçlar sayesinde bulunmuştur. Epilepsi hastalarında eskiden aç bırakılma tedavisi deneniyordu fakat bu tedavi uzun süreli denenemiyordu. Ketojenik diyet ile beraber bu soruna da çözüm bulundu ve hastalar aç bırakılmadan aynı faydayı almaya başladılar.

-Yağ Yakımı

Çağımızın en önemli diyetlerinden olan bu diyet, en popüler yağ yakan diyet olabilir. Diyetisyenlerinde önerisi olan bu diyet uzun süreli olarak önerilmeyen bir diyet olmasına rağmen çok iyi sonuçlar verebiliyor. Ayrıca kısa dönemde yağ yakmak istiyorsanız bir numaralı diyet türü bu olabilir.

-Diyabet

Ketojenik diyetin kullanıldığı bir diğer alanda tip-2 diyabettir.  Ketojonik diyette karbonhidrat alımı çok düşük seviyelerde olduğu için kan şekeri düşer ve insülin yüksek seviyelere gelmesini engeller.

–Stabil Enerji Akışı

Vücudumuz duruma alışana kadar bitkinlik ve yorgunluk halleri olabilmektedir. Fakat ketosise giriş sağlandıktan sonra durum değişir ve ketonlardan gelen düzenli enerji akışıyla beraber kan seviyesindeki dalgalanmalar ile oluşan yorgunluklar oluşmayı bırakır. Dolayısıyla sabahları nefret ettiğiniz uyanmalar bile çok daha kolay hale gelebilir. Ayrıca odak problemlerinden kurtulabilir, zihinsel odağınızı artırabilirsiniz.

Ketojenik Diyetin Zararları

Bu konudan bahsetmekte de fayda var. Her şeyin yararı olduğu gibi zararı da var.

– Sıvı ve elektrolit dengesi üzerinde zarar oluşturabilir. Vücutta acetonun birikmesine neden olur.

– Kabızlık problemi söz konusu…

– Ürik asit atımı azalabilmektedir.

Ketojenik Diyeti Kimler Uygulayabilir?

Bu diyet genellikle yetişkinlere önerilmektedir. Özellikle gelişme sürecindeki genç arkadaşlarımıza ve çocuklara önerilmemektedir. Çünkü gelişim çağında her vitaminden almak gerekmektedir. Bunun dışında bu diyeti asıl yapması gerekenler yağ yakmak isteyenler ve tip-2 türünde diyabet hastalarıdır.

Ketojenik Diyet İçin Uygun Olan Besinler

Ana kural günde 50 gramdan düşük olacak şekilde karbonhidrat alınmalı. Bunun sebebi tabiî ki de ketosis’e giriş sağlamak.  Kısacası 50 gramdan fazla karbonhidrat almamak için pirinç, patates, yulaf, ekmek gibi karbonhidrat kaynağı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Yağ kaynakları adına tereyağı, et yağı, süt yağları tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağı sistemin daha hızlı işlemesine yardımcı olabilir. Yeşil Sebze, sıvı ve tuz alımına dikkat etmek gerekir.

Ufak Notlar

– Yağ yemeyi unutmayın. Hatta tüketin bol bol. Bol bol tüketin ki vücut yeterli enerjiye sahip olsun. Hee yağ tüketin dedik diye her bulduğunuz yağı tüketmeyin, sadece yararlı olan: zeytinyağı, fındık yağı, bitkisel yağlar vb.

– Her zaman söylenildiği gibi bol bol su için.

– Kontrollü bir şekilde protein almak lazım.

– Sebze tüketin. Sebzeleri özellikle buharda pişirin.