Korona virüs Bir İnsana Nasıl Bulaşır

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
    Loading...

Öncelikle koronavirüs vücuda girdikten sonra hastalığın gelişimini etkileyen en önemli faktörün vücuda giren mikroorganizma sayısıyla bağışıklık sisteminin gücü arasındaki denge olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun haricinde en önemli etkenlerden biri de virülans olarak adlandırılan mikrobun insanı hastalandırma kabiliyetidir. 

İnsandan İnsana Nasıl Bulaşır

Koronavirüsün en yaygın bulaşma şekli solunum sekresyonlarıyla oluyor. Bu da bulunan ortamda damlacık yoluyla yayıldığının en önemli belirtisidir. Bu nedenle sosyal mesafe kuralına uyulması, özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen gösterilmesi virüsten korunmak ya da virüsü yaymamak için çok önemlidir.

Solunum haricinde en yaygın bulaşma şekli virüsün göze temas etmesidir. Yine tıpta oral sekal yol denilen yani dışkı kanalıyla bulaşmada çok yaygındır. Eller dışkıyla temas ederse vücudun hiçbir yeri ellenmeden derhal yıkanması virüsten korunmada en etkin yöntemlerden biridir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki virüsün asıl bulaşma şekli solunum yoluyladır. Öksürük veya aerosol parçacıklar ağız, burun ve göz ile temas ederse virüsün vücuda bulaşmama ihtimali yoktur. 

Virüsten korunmak için insanlarla aramızda en az 1 metre mesafe olmasına çok dikkat etmeliyiz. İnsanlarla aramızdaki mesafe 1 metrenin altındaysa virüsün bulaşmama ihtimali yine yoktur. İnsanların en fazla korktuğu hususlardan biri de açık havada yarım saat evvel öksüren ya da hapşıran birinin virüsü bulaştırma ihtimali olduğudur. Virüsün, bu yolla bulaşma şekli imkansızdır. Hatta bir dakika evvel öksürmüş ya da hapşırmış olsa bile virüs bulaşmaz. Virüsün açık havada ya da düzenli olarak havalandırılan kapalı ortamlarda yaşama ihtimali sıfırdır. Virüsten korunmak için kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılması gerekir. 

Gazeteler COVID-19 Virüsü Taşır mı

Bu konuyla ilgili söylentilerin yayılması üzerine bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü, gazete yoluyla virüsün bulaşma ihtimalinin olmadığını söyledi. Yine Hindistan Tıbbi Araştırmalar Konseyi baş epidemiyoloğu Nivedita Grupta yaptığı bir açıklama ile gazete ya da paketlerin virüsü taşıma ihtimalinin bulunmadığını ifade ederek böyle bir korkunun yersiz olduğuna vurgu yaptı.Dünyaca saygın endokrinolog, Fortis Diyabet, Obezite ve Kolesterol Merkezi Başkanı ise gazetelerin yüzeyindeki virüslü damlacıkların yaşama ihtimali üzerine bir araştırma olmadığını söyleyerek bu konu ile ilgili söylentilere yönelik çok önemli bir uyarı yaptı. 

Virüsün Vücuda Giriş Kapıları Nereler

Virüsün vücuda giriş kapıları ağız, burun ve gözdür. Vücuttaki bu bölgelerin ortak noktası ise mukoza olarak adlandırılan ve bölgeyi astar gibi örten dokularla kaplanmış olmasıdır. Öksürme ya da hapşırma esnasında virüs taşıyan damlacıklar önce bu mukozalara tutunur, sonrada çoğalarak akciğer yönünde ilerlemeye başlar veya kana karışır. Akciğerle direk teması olduğundan dolayı ağız ve burun en rahat bulaşma yöntemi iken, gözden bulaştığında akciğere ulaşmasının iki yolu vardır. Bu yollardan ilki gözyaşı kanalıdır. Gözyaşının geniz bölgesine geçme süresi 2 dakika civarındadır. İkinci yol ise konjonktiva zarının altında bulunan damarlardır. Virüs suyun içerisinde 20 saniye civarında öldüğünden dolayı gözyaşı kanalının geniz bölgesine geçme süresi olan 2 dakika içerisinde yaşaması çok düşük bir olasılıktır. İkinci ihtimal olan konjonktiva zarının altındaki damarlardan geçerek akciğere ulaşabilmesi içinde konjonktiva zarını tahrip etmesi lazım. Çünkü bu damarlar zarın altındadır. Bu nedenle koronavirüsün, göz kanalıyla vücuda girmesi ağız ve burunla kıyaslandığında çok düşük bir olasılıktır. Ayrıca koronavirüsün göz yoluyla vücuda girdiğine dair herhangi bir tıbbi delil bulunmuyor.  

Parada Barınır mı

Virüsün paradan yayılıp yayılmadığına dair bugüne kadar birçok söylenti çıktı. Hatta paranın ana taşıyıcı olduğu söylendi. Para, gün içerisinde elden ele dolaştığından dolayı birçok insanın eli para ile temas etmektedir. Bu nedenle paranın üzerinde her türlü mikrop barınabilir. Dolayısıyla koronavirüsün barınma ihtimali de yok değildir. Bu nedenle para ile temas ettikten sonra eller, yüze ve göze kesinlikle değdirilmeden hemen yıkanmalı, yıkama imkanı yoksa da silinmelidir.