Koronavirüs kışın daha fazla yayılacak , sindemi nedir ? Neler yapmalıyız?

  • 1 Star (No Ratings Yet)
    Loading...

Koronavirüs kışın daha fazla yayılacak , neler yapmalıyız ?

Ülkemizi ve dünyayı sarsan Covid-19 yaz aylarında azalma gösterse dahi ülkemizde mart aylarından beri etkisini göstermekte ve kış aylarına girdiğimiz bu günlerde ülkemizi daha çok etkilemesi ve nisan ayındaki yaptığı yüksek değerlere ulaşması bekleniyor.. Peki ne gibi önlemler almalıyız…

Kış aylarında koronavirüs neden artacak ?

Kış grip vakaların sıkça görüldüğü mevsimdir. Covid-19 da Grip türünde olması nedeniyle insanlar soğuk havalarda daha çok iç içe ve daha kapalı mekanlarda vakit geçirecekler.. Dışarda geçireceğimiz vakitler azalacak ve daha çok iç mekanlarda daha fazla popülasyon içinde olacağız.. Isınmak için hava değişiminin de az olacağını düşündüğümüzde aslında Covid-19 için gerekli şartlar sağlanmış olacak…

Grip ile Covid birleşimi Sindemi nedir ?

Türk tabibler birliğinin bahsettiğine göre Grip ile Covid birleşimine verilen isime Sindemi deniliyor.. Grip olan insanların kendini covid-19 olarak nitelendirecek olması ve insanlarda oluşacak telaşe nedeniyle grip ile covid-19 birleşmesinden tedirginlik yaratacağını düşünen doktorlar , bu kışı geçmişteki yaşadığımız kış aylarından daha güçlü atlatmamız için kendimize , yediklerimize çok dikkat etmemiz gerektiğini öneriyor..

Gripten korunmak Covid-19 dan korunmak gibi olacak

Geçtiğimiz kışlarda gripten korunmak için yaptığımız en önemli işlerin başında şüphesiz , meyve tüketimi , gerekli vitamin takviyeleri , oldukça kalın giyinmek , kendimize dikkat etmek gibi maddeler sıralayabiliriz. Bunları bu kış daha sıkı ve düzenli olarak yaparsak Grip ve covid-19 dan korunabiliriz. Çünkü Covid-19 alan vücudumuz , ortaya çıkması için en zayıf noktamızı bekliyor gibi düşünmeliyiz.

Vücuda yerleşen covid-19 hemen tepki vermeyebilir , soğuk algınlığı yaşadığımızda veya vücudun zayıf anında birden ortaya çıkabilir.. Aynı zamanda Covid-19 olmasak dahi grip olduğumuzda kendimizi koronavirüs yakalanmış gibi algılayabilir ve telaşlanabiliriz. Bunun ardından hastaneye giderek hastane ortamında covid-19 a  yakalanma riskimiz sağlıklı bireye göre daha kolay olacaktır..

Bu kış Pandemi değil , Sindemi olarak bilgilendirmeler yapılacak.

Grip önemlerimizi bu kış arttırmalı Covid-19 ve Grip birleşimi olan sindemi yakalanmamak için tedbirlerimizi almalı ve Covid-19 un bitmediğini unutmamalıyız. Sağlıcakla kalınız..

ETİKETLER