Koronavirüs Tedavisi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Son zamanlarda, Çin’de (COVID-19 olarakta adlandırılan) ortaya çıkan koronavirüs salgını küresel bir endişeye neden oldu. Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki bir deniz ürünleri ve et pazarında ortaya çıkan virüs, o zamandan beri pek çok farklı ülkeye de yayılmış durumdadır.

Wuhan ve diğer Çin şehirleri karantina altına alınmasına rağmen, COVID-19 uluslararası alanda neredeyse 70 ülkeye yayılmıştır. Geçtiğimiz gün ise Türkiye’de de ilk koronavirüs vakası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs hayvanlarda bulunan ve nadiren hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve daha sonra kişiden kişiye bulaşabilen bir virüstür. COVID-19’a ek olarak, insanlara bulaşabilen diğer koronavirüs türleri şunlardır:

  • MERS virüsü veya Orta Doğu solunum sendromu
  • SARS virüsü veya Çin’in Guangdong eyaletinde ortaya çıkan ve insanların solunum yollarında meydana gelen şiddetli akut solunum sendromu

Koronavirüsün Belirtileri Nelerdir?

COVID-19 semptomları hafif ila şiddetli arasında değişir. Semptomların gelişmesi maruz kaldıktan 2 – 14 gün içerisinde ortaya çıkar. Belirtiler içerisinde şunlar yer almaktadır:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Zayıf bağışıklık sistemi olanlarda, pnömoni veya bronşit gibi daha ciddi semptomlar ortaya çıkabilir. Bugüne kadarki vakaların pek çoğu yetişkinlerde ortaya çıkmasına rağmen ancak bazı çocuklara virüs bulaştığı gözlemlendi. Çocukların virüsü alma riski daha yüksek olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Koronavirüs Enfeksiyonuna Ne Sebep Olur?

Koronavirüs hayvanlarda bulunan ve insanların bu virüsü taşıyan hayvanlarla temasta bulunması sonucu insanlara bulaşan bir virüstür. Ardından bu virüsü taşıyan kişilerin diğer insanlarla temas halinde bulunması sonucu diğer insanlara da yayılmaktadır.

Koronavirüs, öksürme esnasında etrafa saçılan damlacıklar yoluyla diğer insanlara bulaşabilir. Ayrıca virüsü taşıyan kişinin dokunduğu yerlere dokunduktan sonra ellerimizi ağzımıza, burnumuza veya gözlerimize sürmemiz sonucu virüs bulaşabilir.

Koronavirüs Nasıl Teşhis Edilir?

COVID-19’a sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Hastaneye gitmeden önce belirtileri taşıdığınızdan emin olun. Bu, hastanenin teşhis ve tanı koyması açısından oldukça önemlidir. Bu sayede doktorunuz size daha kolay bir şekilde rehberlik edebilir. Hastalığın teşhis edilmesi için doktorunuz testler yapabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kendini izole etmenizi önerebilir.

Koronavirüs Önlenebilir Mi?

Hasta veya büyük gruplar halinde toplanan insanlardan uzak durmaya çalışın. Hastaysanız evde kalın. Öksürüğünüzü bir mendille örtün veya kolunuza veya dirseğinize öksürün. Ellerinize öksürmeyin. Korona virüsten korunmak için lavabo kullanımları sonrasında, yemek yemeden önce ve burun temizliği sonrasında, aksırma, öksürme ve hapşırma sonrasında bol su ve sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, yanınızda taşıdığınız içeriğinde mutlaka alkol bulunan bir dezenfektan ile ellerinizi temizleyin. Eğer ellerinizin çok daha fazla kirli olduğunu düşünüyorsanız mutlaka ve mutlaka sabun kullanarak bol su ile yıkamanız önerilir. Ellerinizi yıkamadan veya dezenfekt etmeden ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmaktan kaçının.

Koronavirüs Tedavisi

Şu anda COVID-19 için bir aşı veya tedavi yoktur. Semptomlar soğuk algınlığından daha kötü hissediyorsa, doktorunuza başvurun. Soğuk algınlığı veya grip gibi, sıvı tüketip bol bol dinlenin. Nefes almakta zorlanıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Mümkünse, hasta olduğunuzda başkalarıyla temastan kaçının. COVID-19’unuz varsa ya da enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız sevdiklerinizi ve diğer insanları bu ölümcül virüsten korumak için bir yüz maskesi takın.