Tamponsuz Burun Ameliyatı

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

Tıp alanında yaşanan gelişmelerin hızla artması sonucunda artık çoğu kişi yüzlerinde ya da vücutlarında beğenmedikleri noktaları değişikliğe uğratıyor. İstenilen değişikliğin gerçekleşmesi için estetik operasyonlar yapılıyor. Kimi zaman da bizleri etkileyen olumsuz sağlık koşulları nedeni ile estetik ameliyatları yaptırmak zorunda kalmaktayız. Estetik alanında en fazla yapılan ameliyatların başında burun ameliyatı gelmektedir. Son dönemde ortaya çıkan tamponsuz burun ameliyatı yöntemi en çok tercih edilen yöntem haline geliyor. Burun ameliyatı yaptırmanızın ardından yaşanan tampon kaynaklı sorunları yok etmek için tercih edebileceğiniz tamponsuz burun ameliyatı birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nedir?

Estetik cerrahisi alanında yaşanan olumlu anlamdaki gelişmelerin sonrasında henüz yeni yeni gündeme gelmeye başlayan tamponsuz burun ameliyatı çok kolay şekilde gerçekleşiyor. Burun ameliyatlarının ardından meydana gelebilecek kanamaları ve akıntıları engellemek için estetik cerrahlarının burna yerleştirdiği tamponlar artık tarihe karışıyor. Tampon yerine kullanılan silikon atel uygulaması sayesinde ameliyatın ardından sizleri rahatsız eden tamponlar raflara kaldırılıyor. Tamponsuz burun ameliyatı kısaca nefes almanızı zorlayan ve sizi çileden çıkartacak derecedeki rahatsızlıkları meydana getiren tamponun yerini silikon atele bırakmasına verilen isimdir. Bu yüzden diğer burun ameliyatlarından pek  farkı bulunmamakta ve sizi zor durumda bırakmak yerine size daha fazla avantajı sunmaktadır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Büyük stres yaşamaya sebep olan bıçak altına yatmanın ardından rahat bir şekilde nefes alamayan hastalar burun ameliyatını çoğu kez başkalarına önermediklerini dile getirmektedirler. Ancak buradaki nefes alamama sebebi ameliyatın ardından tampon kullanılmasıydı. Ameliyatın sonrasında burna yerleştirilen kaskatı alçı ve nefes almakta, rahat bir şekilde konuşmakta olumsuz etkiye neden olan tampon yüzünden çoğu kişi burun ameliyatı olmaktan çekindiğini söylemektedirler. Oysa gelişen tamponsuz burun ameliyatı sonrasında sizin burnunuza herhangi bir şekilde tampon ya da alçı uygulaması yapılmayacaktır. Böylece bir yandan burnunuza rahat şekilde hakim olurken, diğer yandan rahat nefes alabileceksiniz. Tamponsuz burun ameliyatı yaptırmak isteyenler için burun ameliyatının nasıl yapıldığına dair aşamalar aşağıda yer almaktadır.

 • Burun için oluşan sıkıntı doktor tarafından tespit edilerek gerekli muayene yapılır.
 • Gereken tahlil ve testlerin yapılmasının ardından hastaya burnunda ne gibi değişiklikler olacağı hakkında bilgi verilir.
 • Hastaya ameliyat süresi, ameliyattan sonraki süreç hakkında bilgi sunulur.
 • Hastadan alınan onayların ardından ameliyata başlanır.
 • Ameliyat sonrasında hastaya eski uygulamalarda olduğu gibi tampon ve beraberinde alçı uygulaması yapılmaz. Bunun yerine silikon atel kullanılır. Dikişler atılır ancak aldırılmaya gidilmez. Dikişler kendiliğinden atarak çözülür.
 • Dikişlerin atış süresi yaklaşık olarak 7 gün ile 10 gün arasında gerçekleşmektedir.
 • Doktorunuz isterse rutin muayene kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayınız.

Tamponsuz Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Eski uygulamaların aksine yeni gelişen ve şu ana kadar uygulamaya dahil olan hastaların büyük bir çoğunluğunun memnun kaldığı tamponsuz burun ameliyatı her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Hastalar ameliyatın ardından yaşadıkları sorunları dile getirdiklerinde çoğunun şikayetinin tampon ve alçı kaynaklı olduğu tespit edildi. Tıp ve cerrahi uzmanları bu şikayetler sonrasında çeşitli çalışmalar yaparak tamponsuz burun ameliyatı noktasında çalışmalarını tamamladılar. Eğer burnunuzda herhangi bir sağlık sıkıntısı varsa ve ameliyat sonrası şikayetlerden çekiniyorsanız tamponsuz burun ameliyatı birçok avantajı beraberinde getiriyor. İşte yeni yöntemin getirdiği avantajlar:

 • Tampon ve alçı kullanılmamasından dolayı özellikle gece uyumaya çalışılırken yaşanan nefes alma, nefes verme sıkıntıları yok oluyor. Burnunuza ameliyat sonrasında tampon yerine silikon atel koyulduğundan dolayı rahatlıkla nefes alabiliyorsunuz.
 • Burun ameliyatı sonrasında sosyal kapsamdaki ilişkileri zayıflayan onlarca kişinin olduğu araştırma sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Tampon kullanmasından dolayı sosyal yaşamından uzaklaşan, rahat konuşamadığı için kalabalık ortamlara girmek istemeyen kişiler büyük şikayetlerini dile getirmekteydiler. Artık uygulanan yeni yöntem sonucunda burun ameliyatının ardından sosyal ilişkilerde herhangi bir zayıflama meydana gelmeyecek, çünkü; çok rahat bir şekilde konuşabiliyorsunuz.
 • Burun deliklerine takılan silikon atellerin çıkış süresi sadece 2 ile 3 gün arasındadır. Bu yüzden ateller uzun günler boyunca sizinle kalmıyor. Tampon kullanılmadığı için rahat nefes alsanız bile silikon özellikli bir maddenin burnunuzda kalması uzun süreçte sizi rahatsız edebilirdi. Ancak yeni uygulama sizlere atelleri sadece 3 günlük süreç için takmaktadır.
 • Ameliyatın ardından 10 gün sonra yeniden bir acıyla karşılaştıklarını dile getiren hastalara yeni uygulama ile müjde verildi. Dikiş aldırma acısı da artık tarihe karışıyor. Ameliyat sonrasında atılan dikişler kendiliğinden çözülerek atılıyor. Bu yüzden doktorunuza giderek dikiş aldırırken yeni bir acı yaşamanıza gerek yok.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Tamponsuz burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler ameliyatın fiyatlarını sormaktadırlar. Ancak fiyatlar için net bir ücret söylenememektedir. Bu yüzden ameliyatı yaptırmak istediğiniz uzman doktorla görüşmenizin, sağlık sorununuzun ne olduğuna dair net bir karara varmanızın ardından tamponsuz burun ameliyatı için net bir fiyat alabilirsiniz.