Yavru kediler için mama tercihi 2020 Mama karşılaştırması

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...


Kediler şüphesiz hayatımızda önemli yerlere sahipler. Kediler köpeklere göre daha seçici olduğu konulardan biri de Mamadır. Kediler mama markalarının çok sık değiştirilmesinden hoşlanmazlar . Bu nedenle kedilere mama seçiminde dikkatli olmalı ve çok sık mama değiştirmemeliyiz. Genel olarak mamalar yavru maması , yetişkin maması ve kısır maması olarak gruplandırabiliriz.

Yavru kediler için mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:
-Alacağımız mama kedimizi beslerken aynı zamanda protein açısından güçlendirmelidir.
– Mamalar sadece besin değil , yavrumuzu hastalıktan koruduğunu kas ve kemik gelişimini etkiler.
-Değerleri yüksek kaliteli mamalar tercih edilmelidir.
-Ucuz mamalar kedimize gerekli besin değerini sunmayacağı için kaçınılmalıdır. ucuz mama ile beslenmek hastalıkları ve oluşabilecek bir sakatlık durumunda kemik problemleri ortaya çıkarabilir.
-Günlük gerekli mineral ve vitamin gereksinimi karşılamasına dikkat etmeliyiz. Kedilerimiz günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılamayan mamalardan çok haz etmeyeceklerdir.
-Yavrulara uygun şekilde minik olmalıdır. Miniklere uygun olmayan mamalar ile beslemek kedilerimizi beslenmede zora sokacaktır.


Whiskas yavru kedi maması
Markette kedi maması satıyorsa mutlaka bir markası whiskasdır. Alt seviye tabir edilen daha çok sokak dostlarımıza vermenizi tavsiye edeceğim mama çeşitidir. Yavrunun gelişimine çok etkili olmazlar.


N&D Yavru Kedi Maması hakkında ;
Daha çok tahıllı mamaları ile ünlü olan N&D Kedi ve köpek olmak üzere bilindik bir mama markasıdır. Yaygın olarak kısırlaştırılan kedilerin kullandığı bir marka olarak bilinse de güzel mama çeşitleri mevcuttur. Kendi kedim için kullanmayı düşünüp kullanamadığım markadır. Veterinerim genellikle kısırlaştırma sonrası tavsiye ettiği markadır.
Pro Plan Kitten Yavru Kedi Maması
Kendi kedim için bir ara kullandığım markadır. Marketlerde bulunabilen Orta seviyenin biraz üstünde bir mama diyebiliriz. Kaliteli bir üründür kullanılabilir lezzetli ve kedilerinizin sevebileceği bir üründür.
Royal Canin Yavru Kedi Maması
Kedim için en yaygın olarak kullandığım Royal canin marka ise üst seviye olarak nitelendirilen ürünlerden biridir. Rivayete göre kediler royal canin alıştıkları zaman başka mamaya geçmesi zordur derler. Royal caninini genellikle veterinerler kedinin gelişimi için önerirler.

Yavru kedilerimize ben kedi sahibi olarak royal canin kitten serisini tavsiye edebilirim. Kedimiz en azından belli bir yaşa gelene dek royal canin ile gerekli besinleri alarak sağlıklı büyüyecektir.
Unutmamalıyız ki ucuz mamalar kedilerimizin sadece midesine girer ve dışkı olarak çıkar. Oysa ki mama vereceği yüksek değerler ile kedimizi güçlendirmeli ve hastalıklardan korumalıdır. Ucuz mamlar sonucunda kedimiz bir yerden düştüğünde gerekli gücü toplaması kolay olmayacaktır.


Kedimize mamaların yanında besleyici takviye gıdalarda vermeyi ihmal etmemeliyiz . Özellikle yavru kedilerimiz sadece mama ile değil ekstra takviye gıdalar ile birlikte büyümelidir. Haftada 2 tane yaş mama ile birlikte kedimizi daha güçlü bir hale gelmesine de yardımcı olacaktır.
Yaş mama seçiminde de benzer markalar aynı kaliteye sahip olduğunu unutmayalım . Ben kedime yaş mama olarak Gourmet serisini veriyorum özellikle tavukluyu çok seviyor.