YENİ DOĞAN BEBEK SARILIĞI NEDİR

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Her yeni doğan beş bebekten en az bir tanesinde yenidoğan sarılığı görülebilmektedir. Her ne kadar anne baba için endişe verici bir durum olsa da, sarılık bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bazı durumlarda bebeğin hastanede yatması gerekirken çoğunlukla 10 gün içerisinde kendi kendine geçebilen semptomlar göstermektedir.

Bebek dünyaya geldikten sonra bir hafta içerisinde sarılık belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz; derinin,yüzün özellikle de yanakların ve göz içerisinde bulunan beyaz tabakanın renginin sararmasıdır. Peki, bir bebeğin göz çevresi ve derisi neden sararır? Sarılık oluşumuna neden olan etken nedir?

Sarılık neden olur

Bir bebeğin anne karnındayken kanındaki alyuvarların özellikleri normal insanlar gibi değildir. Doğum gerçekleştikten sonra farklı olan bu alyuvarları değişmeye başlar ve kısa bir süre içerisinde normal hemoglobin durumuna geçer. Bu değişim sürecinde bebeklerin vücudu aşırı miktarda bilirubin maddesi üretir. Bebeklerde sarılık neden olur?

Normal durumlarda insan vücudunun üretmiş olduğu fazla bilirubin, karaciğerde süzerek idrar yolu ile dışarı atılır.  Bebeklerin karaciğeri izle aşırı miktarda ki bilirubinin hepsini aynı anda dışarıya atamaz. Dışarıya atılamayan bu madde kanda birikir. İşte, bir bebeğin kanında biriken bilirubin renginin sararmasına neden olmaktadır.

Sarılık tedavisi


Genellikle doğumdan bir hafta sonra ortaya çıkan sarılık çoğu zaman hiçbir tedaviye gerek duymadan iki hafta içerisinde kendi kendine geçmektedir. Nasıl olsa kendi kendine geçer diye düşünüp doktora gitmemek oldukça sakıncalıdır. Anne ve babanın hiç vakit kaybetmeden bebeği doktora götürmesi gereklidir. Doktor belirli periyotlarla bebeğin kanındaki bilirubin seviyesini takip altına alacaktır. Gerekli durumlarda ise ilaç tedavisine başlayabilir.

Bir başka tedavi yöntemi ise  annenin bir kaç gün bebeğini emzirmemesi ve bu sürede anne sütüne eş değer özelliklerde mama vermesi istenir. 

 Yapılan çalışmalar güneş ışığının sarılık tedavisi üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu yüzden doktorlar belirli aralıklarla yeni doğan bebeğin güneşlenmesini tavsiye ederler. Ancak, bebeklerin teni çok hassas olduğu için çok uzun süreli güneş görmesi uygun değildir. Birçok hastanede güneş ışınlarının etkisini gösteren ışık tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Bu tedavi sırasında bebeklerin gözleri etkilenmesin diye gözleri kapatılır, bütün kıyafetleri çıkartılır sadece alt bezleri kalır ve bu şekilde ışık tedavisi ile sarılık tedavi edilir.